Udane kompozycje kolorystyczne

Tworzenie kompozycji kolorystycznych nie jest wcale trudne, jeżeli poznamy kilka podstawowych zasad.

Zastosowanie akcentów kolorystycznych stwarza wiele możliwości indywidualnej aranżacji pomieszczeń mieszkalnych o wyjątkowym charakterze i nastroju. W zależności od dobranych kolorów uzyskamy wnętrze harmonijne i delikatne, pobudzające i motywujące, żywe i dynamiczne albo wyjątkowo ekspresyjne i pełne wyrazu. Każde z pomieszczeń może być zaprojektowane w zupełnie innym stylu.

Kompozycja w jednej tonacji

Stonowana kombinacja w jednej tonacji kolorystycznej jest bardzo harmonijna. Do koloru bazowego należy wybrać inny kolor - odpowiednio jaśniejszy lub ciemniejszy albo o innej intensywności. Przykładowo do ścian w delikatnym beżu można dobrać ciemny akcent w brązie. Do żółtowaniliowych ścian pasuje żółty słoneczny. Delikatna pastelowa jasna zieleń doskonale komponuje się intensywną soczystą świeżą zielenią, a fioletowy z jaśniejszym kolorem bzu. Harmonijna kompozycja w jednej tonacji kolorystycznej, zwana także kompozycją jasny-ciemny, jest najbardziej kontrastowa w przypadku połączenia białego z czarnym. Projektując harmonijną kompozycję kolorystyczną jasny-ciemny, należy koniecznie uwzględnić różne oświetlenie powierzchni.

Kompozycje barwne

Możliwość łączenia kolorów jest prawie nieograniczona. Szczególnie interesujące są kompozycje kontrastowe - wyraźne kontrasty tworzą pełne temperamentu wnętrza przyciągające wzrok obserwatora - jeżeli tylko zachowamy odpowiednie proporcje! Bardzo ważne jest zachowanie proporcji między odcieniami - drugi kolor powinien przybrać formę drobnego akcentu na mniejszej powierzchni.

Tworząc połączenia kolorystyczne, należy zwrócić szczególną uwagę na intensywność wybieranych kolorów. Jeżeli jeden z kolorów jest bardzo intensywny (np. soczysta zieleń wiosenna), to drugi powinien być jaśniejszy i delikatny (np. pastelowy żółty).

Inny przykład: ściana w kolorze pomarańczowym i lawendowym jest bardzo żywa i dynamiczna. Ale także w tym przypadku natężenie kontrastu należy dobrać zgodnie z własnym gustem i dostosować do charakteru pomieszczenia. Silny kontrast można trochę złagodzić, wybierając szarawy odcień lawendy. Szlachetna tonacja lawendowa tłumi dominację agresywnego koloru pomarańczowego. Dzięki temu kontrast między tymi kolorami staje się delikatniejszy i mniej wyrazisty.

 

Kompozycje barw neutralnych

Do kategorii barw neutralnych oprócz bieli, czarnego i szarości należy także zaliczyć wszystkie odcienie brązu. Takie kompozycje są bardzo delikatne i nadają wnętrzu dyskretną elegancję lub nieskazitelność.

Barwne akcenty na kolorach neutralnych

Elementy kolorowe w połączeniu z odcieniami szarości, beżu i brązu tworzą ciekawe akcenty, na przykład czerwony i szary, czerwony i kremowy, pomarańczowy i beżowy, zielony i szary, fioletowy i karmelowy.

Bardzo eleganckie i modne jest połączenie delikatnych kolorów. Kobieco wygląda na przykład delikatny beż z kolorami o ciepłej nucie bieli, kremu lub beżu. Naturalne wnętrze stworzy natomiast kompozycja świeżego koloru turkusowego z modnym kolorem mokka. Ciepły odcień brązu łagodzi chłód jasnoniebieskiego, tworząc w pomieszczeniu harmonijną, przytulną atmosferę.

Wskazówka: połączenie zdecydowanego koloru z szarościami, delikatnym, jasnym brązem lub beżem ma wpływ na optyczne wrażenie głębi w pomieszczeniu. Im odcień tła jest bardziej szary (pozbawiony barwy), tym bardziej tworzy głębię optyczną. Kolory intensywne wysuwają się natomiast na pierwszy plan.

Połączenie koloru tła i akcentów barwnych

Ściana, na której umieszczony jest barwny akcent, umożliwia wprowadzenie do wnętrza ulubionego koloru lub modną aranżację.

Kolor można zastosować do podkreślenia ściany lub pojedynczych elementów w pomieszczeniu, do dokonania podziału optycznego pomieszczenia lub zwrócenia uwagi na określony szczegół czy element umeblowania. W takich przypadkach tło dla takiego akcentu musi być stłumione i delikatne.

Połączenie koloru akcentowanej  ściany z kolorem pozostałych  ścian jest bardzo atrakcyjne i proste w realizacji. Na duże powierzchnie polecane są kolory jasne, pastelowe. Do zaakcentowania ściany lub detalu architektonicznego stosujemy mocne, ciemne lub silnie nasycone kolory. W zależności od preferencji i gustu można łączyć kolory żywe z szarościami, tworzyć kombinacje kontrastowe lub harmonijne aranżacje w jednej tonacji. Przy planowaniu kompozycji kolorystycznej należy zapewnić właściwe proporcje między poszczególnymi powierzchniami barwnymi. Duże powierzchnie w intensywnych kolorach spychają inne kolory na drugi plan. Dlatego akcent o silnym kolorze nie powinien być duży. Wtedy dodatkowo ożywia on powierzchnie w mniej intensywnych kolorach. Kolor najmocniejszy powinien zatem zajmować najmniejszą powierzchnię w pomieszczeniu.

Obowiązuje "zasada 3:1" - jedna ściana zaakcentowana w mocnym kolorze a pozostałe ściany w odcieniach jaśniejszych.

Rekomendowane produkty