Pomieszczenie to nie tylko ściany

Perfekcyjna aranżacja pomieszczenia wymaga, aby koncepcja kolorystyczna oprócz ścian obejmowała także drzwi i meble. Bardzo ważne jest przy tym zachowanie stosownych proporcji między poszczególnymi kolorowymi powierzchniami. W pomieszczeniu o ścianach w kolorze białym lub jasnym pastelowym można przykładowo stworzyć wyraźne akcenty, wybierając kolorowe meble i akcesoria. Można też umieścić w pomieszczeniu stół lub krzesła w kolorze ścian. Ale wówczas należy stworzyć odpowiednią przeciwwagę w innym kolorze.

Kolor ścian i lakieru

Dobór koloru ścian zależy od tonacji mebli i drzwi. Przy lakierach w kolorze białym, szarym, beżowym lub brązowym wybór koloru ścian jest praktycznie nieograniczony. Z kolorem białym lub szarym doskonale komponują się barwne akcenty ścienne w kolorze czerwonym lub granatowym.

Kompozycje w jednej tonacji kolorystycznej

Dobierając do konkretnego odcienia podstawowego jaśniejsze lub ciemniejsze odcienie w tej samej tonacji, otrzymamy ciekawe harmonijne wnętrze. Na przykład na tle pastelowych ścian w kolorze żółtym dobrze wyglądają drzwi, stół lub krzesła w intensywnym kolorze słońca, a kremowo-beżowe ściany pasują do ciemnobrązowych drzwi.

Kontrasty

Łącząc dwa różne intensywne kolory, otrzymamy kompozycje kontrastowe. Bardzo świeżo wygląda duet niebiesko-zielony, na przykład granatowe regały na tle jasnozielonej ściany.

Kolorowy element przyciągający wzrok

Tego samego rodzaju meble można pomalować lakierem w różnych jaskrawych kolorach, na przykład niebieskim, soczystą zielenią i amarantowym. Taka bardzo atrakcyjna gra kolorów robi najlepsze wrażenie na neutralnym, na przykład białym tle. Można też wybrać i połączyć inne kolory, ale zawsze powinny to być kolory żywe i wesołe.

Akcenty w pomieszczeniu

Akcenty w pomieszczeniu można też uzyskać, wybierając meble w kolorze odróżniającym się wyraźnie od otoczenia. Atrakcyjne kombinacje kolorów to na przykład zielone meble na tle fioletowych ścian.

Barwne powtórzenia

W pomieszczeniach o jasnym kolorze, w których widoczny jest akcent kolorystyczny, warto polakierować akcesoria - na przykład ramy do obrazów - w kolorze akcentu. Takie elementy tworzą ciekawe powtórzenia kolorystyczne na jasnych ścianach.

Rekomendowane produkty