Oddziaływanie kolorów

Poszczególnym kolorom przypisywane są różne właściwości, a przede wszystkim oddziaływanie na emocje i samopoczucie. Kolory wzbudzają wiele wrażeń i wywołują różny nastrój. Zamieszczone poniżej opisy wybranych kolorów mogą stanowić dla Ciebie konkretne wskazówki dotyczące aranżacji ścian.

CZERWONY

Czerwień kojarzy się z energią, miłością, ogniem, siłą życia, aktywnością, dominacją i grzesznością - zatem działa pobudzająco i aktywizująco. Ciepła tonacja czerwono-pomarańczowa stwarza ciepłą atmosferę w mieszkaniu. Czerwień z odcieniem niebieskim, zwłaszcza w połączeniu z bielą, szarością i czernią nadaje pomieszczeniom elegancki i nowoczesny wygląd.

W zależności od natężenia i ilości czerwień może działać agresywnie i przytłaczająco. W przypadku większych powierzchni należy zatem ostrożnie dozować czerwień!

Mocne kolory z reguły przybliżają i zmniejszają optycznie ściany.

Czerwień jest kolorem dominującym, który zawsze wysuwa się na pierwszy plan. Dlatego doskonale nadaje się w miejscach, które wymagają odpowiedniego podkreślenia i zaakcentowania. W takim przypadku dalsze otoczenie musi być już jednak zaaranżowane bardziej powściągliwie.

 

ŻÓŁTY

Żółty działa pobudzająco, lekko, pogodnie, stymulująco i wnosi do wnętrza dużo światła. To najjaśniejszy i najbardziej komunikatywny kolor. Zawsze nastraja optymistycznie, promieniuje i powiększa optycznie pomieszczenie, stwarzając miły i ciepły nastrój. Dlatego zalecany jest w szczególności do pomieszczeń o niewielkim dostępie światła dziennego. Stropy w kolorze jasnożółtym sprawiają wrażenie jaśniejszych i bardziej rozświetlonych niż białe.

Żółty działa silnie promieniująco na obserwatora. Intensywnie żółte ściany w niewielkich pomieszczeniach mogą być zatem dość agresywne.

Pomieszczenia w kolorze żółtym z dodatkiem odcieni zielonych i niebieskich są pogodne i naturalne. W połączeniu z pastelowym żółtym powstaje atrakcyjna gra delikatnych i mocnych kolorów, gdzie zieleń tworzy silny, dynamiczny kontrast dla delikatniejszych żółtych powierzchni.

Natomiast żółty w towarzystwie czerwieni, pomarańczowego lub różowego stwarza w pomieszczeniu ciepły, pobudzający, a czasem wręcz egzotyczny nastrój.

 

ZIELONY

Zieleń kojarzy się z nadzieją, spokojem, bezpieczeństwem, inspiracją, naturą, świeżością i życiem. Przede wszystkim charakteryzuje przyrodę i świeżość. Zielone pomieszczenia działają uspokajająco, wyciszająco, a nawet mogą uśmierzać ból. Dlatego kolor zielony zalecany jest w szczególności do sypialni i stref relaksu.

W zależności od odcieni zieleń może mieć różne właściwości – odcienie niebieskawe działają uspokajająco, żółtawe pobudzająco.

Do statycznych lub nośnych elementów budowlanych oraz do pomieszczeń mieszkalnych zalecane są raczej ciemniejsze odcienie zieleni. Jasna zieleń jest bowiem delikatna i lekka. W połączeniu z odcieniami niebieskimi powstają pomieszczenia o bardzo naturalnym charakterze podkreślonym dodatkowo meblami z drewna. W celu uzyskania bardziej kontrastowej i żywej aranżacji polecamy zastosowanie kilku wyraźnych akcentów czerwonych.

NIEBIESKI

Niebieski kojarzy się z tęsknotą, głębią, chłodem, wodą, niebem, spokojem i transcendencją.

Niebieski to jeden z najbardziej ulubionych kolorów. Zimne odcienie działają uspokajająco i wspomagają koncentrację. Dlatego niebieski doskonale nadaje się do pomieszczeń, w których pracujemy.

Jasne odcienie niebieskiego są lekkie oraz powiększają i oddalają optycznie pomieszczenie. Ciemna tonacja niebieska jest przytłaczająca i ciężka. Niebieski z domieszką tonacji czerwonej, np. ciemny lawendowy, kryje w sobie mniej chłodu i przy odpowiednim urządzeniu wnętrza może wykreować bardzo przyjemną atmosferę.

Ściany w tonacji niebieskiej tworzą żywy i przyjemny kontrast dla ciepłych mebli z naturalnego drewna. Odcienie niebieskie można dobrze łączyć ze stonowanymi niuansami zieleni i turkusu lub kontrastowo z żółcią, czerwienią lub bielą.

FIOLETOWY

Kolor fioletowy jest tajemniczy, mistyczny, luksusowy, ekstrawertyczny, romantyczny i niekonwencjonalny.

Fiolet to charyzmatyczny kolor podatny na trendy. Tworzy on stonowane połączenia z kolorem bzu i lawendowym. Bardzo elegancko prezentują się kompozycje fioletu z kolorem dzikiej malwy, szarości lub beżu. Fiolet i złoto są wyrazem luksusu.

Fiolet stanowi też bardzo atrakcyjny, nowoczesny kontrast dla elementów z jasnego drewna. W połączeniu ze świeżymi żółtymi lub oliwkowymi odcieniami zieleni fiolet staje się bardzo mocny i intensywny.

 

SZARY

Kolor szary jest rzeczowy, elegancki, techniczny i neutralny.

Szary dobrze podkreśla i uwydatnia inne kolory. Sam szary jest bardzo elegancki i subtelny. Szare pomieszczenia nabierają powściągliwości i statyczności.

Szarość ma wiele odcieni, na przykład odcień czerwony, niebieski lub żółty jak w przypadku betonu.

W pomieszczeniach kolor szary stwarza atmosferę elegancji i dystansu – nawet najmniejsze powierzchnie w tym kolorze są doskonale zaakcentowane.

 

Jako akcenty można stosować intensywne kolory – czerwony, pomarańcz, fiolet, żółty i mocny róż. Także świetliste odcienie zieleni ożywiają elegancką aranżację w kolorach szarości.

BIAŁY

Biel to czystość, spokój, szczerość, klarowność, pełnia i lekkość.

Czysta biel jest najmniej naturalnym kolorem. W porównaniu z czystą bielą mleko jest niebieskawe, skorupki jaj są kremowe, a większość białych kwiatów ma odcień zielony.

Białe pomieszczenia są zimne, czyste, ale równocześnie mają szlachetny wyraz, o ile zostaną odpowiednio zaaranżowane. Pojedyncze białe plamy mogą oddzielać i dodatkowo podkreślać powierzchnie barwne. W ten sposób kolorowe akcenty stają się lepiej widoczne.

Alternatywą dla czystej bieli są delikatnie zabarwione białe odcienie. Tak zaaranżowane pomieszczenia są jasne a równocześnie tworzą przyjemną i lekką atmosferę.