Koncepcje kolorystyczne dla elewacji

---

Elewacja może nadać budynkowi bardzo indywidualny charakter.

Przy wyborze koloru należy jednak pamiętać o kilku kwestiach. W przypadku elewacji - w odróżnieniu od aranżacji wnętrz - istotny jest nie tylko gust właściciela.

Oddziaływanie koloru zależy od otoczenia, w którym znajduje się dany budynek. Istotna jest zatem architektura krajobrazu otaczająca dom: czy występuje zieleń, czy dom położony jest wzdłuż ulicy jako zabudowa szeregowa, wolnostojąca, bliźniak itp.

Zasadą jest, aby wybierać odcienie przytłumione i unikać czystych, świecących kolorów. Elewacja ma służyć przez wiele lat, podczas których będzie narażona na działanie zmiennych czynników zewnętrznych, brudu i kurzu.

Najpopularniejsze koncepcje kolorystyczne dla elewacji zostały opisane poniżej.

 

 

 

Elewacja w jednym kolorze

Cała elewacja wykonana jest w jednym kolorze, dobrze dobranym do otoczenia obiektu. Ten sam kolor mają też ogrodzenie i brama wjazdowa do garażu. Płot, jeśli jest drewniany, powinien pozostać w naturalnym kolorze drewna.

Harmonijna kompozycja odcieni

Wybieramy kolor podstawowy, a następnie umiejętnie łączymy go z jaśniejszymi i ciemniejszymi odcieniami. Poszczególne elementy konstrukcyjne - balustrady, wsporniki i ramy okienne malujemy na kolor ciemniejszy, aby odróżniały się od elewacji. Jeżeli na przykład cała elewacja jest w kolorze pastelowego beżu (kolor podstawowy), elementy konstrukcyjne można pomalować na ciemny brąz (akcent).

Inne przykładowe połączenia kolorów: jasny odcień niebieskiego/ciemniejszy odcień niebieskiego, kremowy/szary.

Akcenty kolorystyczne

Akcenty kolorystyczne wpływają na ogólną optykę architektoniczną. Zaleca się wyróżnienie kolorem tylko niektórych elementów konstrukcyjnych - balustrad, wsporników, cokołów, kolumn czy ram okiennych. Dodatkowego wyraźnego charakteru nada elewacji podkreślenie kolorystyczne samego wejścia. Należy pamiętać, że zastosowanie barwnego odcienia odróżniającego się od całej elewacji jest bardziej wyraziste niż użycie dwóch odcieni tego samego koloru.

Bezpieczne połączenia kolorystyczne

Na elewacje polecane są też kolory neutralne takie jak biały, jasnoszary, kremowy lub beżowy. Takie odcienie doskonale nadają się do łączenia z barwnymi akcentami. Białe elewacje urozmaicone dobrze rozmieszczonymi barwnymi akcentami nadają budynkowi zdecydowany i wyrazisty charakter. Z bielą można łączyć niemal wszystkie kolory.

Połączenie elewacja/cokół

Wybierając kolor cokołu należy uwzględnić dwa aspekty: funkcjonalność i wygląd optyczny. Cokół jest bowiem elementem konstrukcyjnym fundamentów i równocześnie szybko ulega zabrudzeniu. Dlatego cokół powinien być ciemniejszy od całej elewacji. Ciemny kolor podkreśla funkcję nośną cokołu. Połączenie kolorów może być delikatne na przykład jasna zieleń i szary, tworzyć akcenty, na przykład kolor ceglasty i antracyt lub pozostawać w jednej tonacji, na przykład jasnoszary i antracyt.

Rekomendowane produkty