Kolor i drewno

Niezależnie czy jako podłoga, czy jako mebel, drewno jest zawsze obecne w pomieszczeniu. Do każdego rodzaju drewna należy dobrać odpowiedni kolor ścian i rodzaj farby.

Kontrastowe kolorowe otoczenie podkreśla charakter mebli i podłogi, a ściany w podobnej tonacji stworzą z elementami drewnianymi harmonijną całość.

Aranżację wnętrza należy rozpocząć od wyboru podstawowego koloru odpowiednio dobranego do rodzaju drewna, z którego wykonana jest podłoga lub meble.

Kolory pasujące do ... drewna orzechowego i wenge

Ciemne drewno można łączyć z wieloma kolorami, uzyskując różne ciekawe efekty - stylowe lub szlachetne, nowoczesne bądź harmonijne.

Szlachetne wnętrze uzyskamy, stosując jasne odcienie piasku i beżu w połączeniu z ciemnymi czerwonymi akcentami.

Jasny szary z wyraźnym akcentem w kolorze ciemnej czerwieni lub antracytu zapewni wnętrzu stylowy charakter loftu.

Wybierając kolory w odcieniu żółtym, morelowym lub mango, otrzymamy ciepłą, harmonijną przestrzeń mieszkalną.

Odcienie zieleni - od delikatnej mięty aż po świeżą wiosenną zieleń - wykreują wnętrze o spokojnej lub pobudzającej atmosferze.

 

Kolory pasujące do ... szarej sosny

Jasne kolory w odcieniu zielono-żółtym, na przykład oliwkowy, jasno zielony lub trawiasty tworzą w pomieszczeniu nastrój świeżości oraz pobudzają i motywują.

Świeże, jasne odcienie niebieskie powiększają optycznie wnętrze, wnosząc do niego chłód sprzyjający odprężeniu i relaksowi.

Odcienie fioletu i jagodowe polecane są do nowoczesnych, kobiecych wnętrz.

 

Kolory pasujące do … drewna sosnowego i olchowego

Sosna i olcha są drewnem o umiarkowanej jasności i nasyceniu kolorem. Pasują do nich jasne, zimne kolory, odcienie szarości oraz biel. Pozwalają one na uzyskanie wyraźnego kontrastu między ścianą a drewnianą podłogą. Takie wnętrza przyciągają świeżą, atrakcyjną atmosferą. Prawdziwa oaza spokoju!

Jasne, zimne kolory w odcieniach szarości i niebieskiego oraz biel w połączeniu z meblami z drewna lub z innych materiałów naturalnych tworzą nastrój sprzyjający relaksowi.

Świeże, intensywne kolory ze środkowej części palety odcieni niebieskich oraz jasne odcienie zieleni pobudzają i motywują do działania.

Ciemne kolory w odcieniu szaro-niebieskim nadają natomiast pomieszczeniom nowoczesny, młodzieżowy styl.

 

Kolory pasujące do ... wiśni i palisandra

Wiśnia i palisander to szlachetne gatunki drewna doskonale nadające się do uzyskania żywego wnętrza o intensywnych kolorach. Palisander i ciemna, ognista wiśnia komponują się zarówno z barwnymi jak i mniej żywymi kolorami oraz mocnymi akcentami barwnymi.

Jasny beż, ciemny brąz, zimne odcienie szarości i bieli oraz kolory w tonacji niebiesko-zielonej o lekkim zabarwieniu szarości nadają wnętrzu szlachetny i elegancki wystrój.

Intensywne odcienie żółto-zielone zapewniają wyjątkowe poczucie świeżości.

Intensywne czerwone lub brązowe akcenty tworzą ciepłe, emocjonalne wnętrze.

 

Kolory pasujące do ... brzozy i klonu

Jasne rodzaje drewna zostają szczególnie podkreślone w połączeniu ze ścianami w kontrastowych kolorach.

Klon doskonale prezentuje się w otoczeniu zieleni kontrastującej z kolorem czerwonego wina. Atrakcyjnie wyglądają także silne akcenty w kolorze czerwonym, bordo i fioletowym.

Świeże odcienie szarości pięknie kontrastują z jasnym drewnem, tworząc w pomieszczeniu żywy, dynamiczny nastrój.

Natomiast mniej kontrastowy kolor naturalnej trzciny wykreuje harmonijne wnętrze.

Odcienie mokka w połączeniu z delikatnym jasnym niebieskim stworzą przyjazną, naturalną atmosferę.

Bardzo silny kontrast można uzyskać, wybierając antracyt, który w połączeniu z odcieniami szarości wykreuje surowe, stylowe i zimne wnętrze.

 

Kolory pasujące do ... buku

Drewno bukowe ma różne odcienie, czasem żółtawe, czasem czerwonawe. Pasują do niego odcienie niebieskie i kolory o dużej zawartości niebieskiego, na przykład odcienie mięty oraz fiolet i odcienie jagodowe. Te ostatnie tworzą interesujące nowoczesne akcenty.

Połączenie odcieni niebieskich i zielonych promieniuje świeżością i tworzy dobry nastrój.

Neutralne, jasne odcienie piasku w połączeniu z bordo lub intensywną wiosenną zielenią pozwalają wykreować nastrojową i przytulną atmosferę.

Kolory pasujące do ... dębu

 

Umiarkowanie ciepły kolor dębu zostanie idealnie stonowany przez zimne odcienie. Umiejętna gra kolorów między zimnymi powierzchniami ścian a ciepłym drewnem zachęca do pracy. Ciemne, rustykalne drewno dębowe dobrze komponuje się także z silnymi akcentami w kolorze czerwonym, fioletowym i pomarańczowym.

Jasne kolory żółte i odcienie niebieskie nadają wnętrzu orzeźwiający, motywujący charakter.

Odcienie mięty i trzciny wyglądają naturalnie i działają uspokajająco.

Jasna tonacja szarości i beżu w połączeniu ze świeżą wiosenną zielenią tworzy pozytywny i pobudzający nastrój.

Ciemne szaroniebieskie kolory polecane są do nowoczesnych wnętrz.