Kolor a wrażenia przestrzenne

Każdy kolor tworzy inne wrażenia optyczne w przestrzeni. W zależności od koloru pomieszczenie wydaje się większe lub mniejsze, dłuższe lub krótsze bądź też wyższe lub niższe. Poniżej omówione są podstawowe właściwości kolorów.

Wrażenia optyczne uzyskiwane przy zastosowaniu jasnych kolorów

Jasne i chłodne kolory powiększają i otwierają optycznie pomieszczenie - biel stwarza wrażenie przestrzeni i światła. Optyczne powiększenie pomieszczenia można też uzyskać, stosując takie kolory jak jasnoniebieski, odcienie zielonego, beż i wanilia.

Wrażenia optyczne uzyskiwane przy zastosowaniu ciepłych kolorów

Ciepłe kolory - pomarańczowy i żółty - stwarzają w odróżnieniu do kolorów zimnych bliskość optyczną. Efekt bliskości jeszcze bardziej podkreślają ciemne odcienie ciepłych kolorów, w szczególności bordowy i brąz - takie elementy kolorystyczne ograniczają przestrzeń i zmniejszają optycznie pomieszczenie, tworząc wrażenie bliskości i nadają mu ciepły oraz przytulny klimat

Wpływ koloru podłogi

Ciemniejsza podłoga tworzy stabilną podstawę, na której bazuje całe pomieszczenie. Jasna podłoga nadaje pomieszczeniu lekkość i pogodny nastrój.

Wpływ koloru stropu

Strop w kolorze jaśniejszym od ścian powoduje, że pomieszczenie wydaje się optycznie wyższe i bardziej otwarte. W przypadku stropu ciemniejszego od ścian pokój zmniejsza optycznie swoją wysokość, ale równocześnie się "wydłuża".

Wpływ kolorowych ścian

Ściany kolorowe tworzą wrażenie bliskości - pomieszczenia stają się optycznie krótsze.

Wrażenie głębi w pomieszczeniu

Zastosowanie na pierwszym planie kolorów intensywnych, a w tle odcieni szarych powoduje większą głębię optyczną. Jaśniejsze odcienie wysuwają się na pierwszy plan, ciemniejsze cofają się w głąb. Jaśniejsze powierzchnie odbijają bowiem więcej światła i są wyraźniej postrzegane przez ludzkie oko.