Jaki kolor wybrać?

Niezależnie od wszystkich badań i zasad najważniejsze są własne preferencje i gust!

Istnieje wiele badań naukowych dotyczących emocjonalnego postrzegania kolorów. Na tej podstawie opracowano liczne wskazówki, którymi można się kierować przy tworzeniu koncepcji kolorystycznych w różnych pomieszczeniach - salonach, pokojach dziennych, pracowniach itp. Nie są to jednak sztywne zasady, a jedynie propozycje i sugestie, które mają ułatwić poruszanie się w świecie barw. Przy wyborze kolorów należy się kierować przede wszystkim własnym gustem oraz odpowiedziami na następujące pytania: jakie kolory lubię, które najlepiej do mnie pasują, w otoczeniu jakich kolorów czuję się dobrze? Odpowiedzi na te pytania często zależą od rodzaju i charakteru danego pomieszczenia, a także od czasu, jaki w nim przeciętnie przebywamy.

Kołorystyka łazienki

W łazience z reguły nie przebywamy długo - wprawdzie systematycznie do niej zaglądamy, ale tylko na krótko. Dlatego przy tworzeniu aranżacji kolorystycznej łazienki mamy dość dużą swobodę. Jeżeli chcemy podkreślić efekt świeżości i higieny, możemy wybrać intensywny kolor niebieski lub turkusowy. Charakter wellness podkreślą kolory naturalne - beż, ziemiste brązy oraz delikatne jasne odcienie zielonego. Działają one uspokajająco i sprzyjają relaksowi. Bardzo elegancka i stylowa jest kompozycja szarości lub antracytu z czerwienią bordo jako akcent. Natomiast pogodną i żywą aranżację w kolorze żółtym polecamy głównie do małych łazienek.

Kolor przedpokoju

Przedpokój jest z reguły niewielki, ciemny i pełni ważne funkcje. W tym pomieszczeniu nie przebywamy, ale ciągle przez niego przehodzimy.

Dlatego do arażancji kolorystycznej przedpoju polecane są janse kolory - biały, kremowy, beżowy i żółty. Można też zastosować odcienie zimne, gdyż przedpokój nie musi być koniecznie przytulny i harmonijny. Bardzo dobre są zwłaszcza kolory jasnoszare i niebieskie. Jako barwne akcenty polecamy czerwony i bordo. Elementy pomalowane na zielono zostają lekko wyróżnione - można w ten sposób zaakcentować na przykład garderobę.

 

Kolor kuchni

W kuchni nie przebywamy z reguły zbyt długo - chyba że uwielbiamy gotować lub kuchnia tworzy niszę w salonie. Dlatego też fantazja przy kształtowaniu kuchni nie zna praktycznie granic. Ważnym elementem w tym pomieszczeniu są meble kuchenne -kolor ścian powinien być odpowiednio do nich dobrany. Jeżeli szafki są proste i purystyczne, ściany możemy pomalować na kolor szary, brązowy lub na różne odcienie beżu. W białej kuchni ciekawy akcent stworzy czerwona ściana. Nastrój świeżości uzyskamy wybierając jasne odcienie niebieskiego. Intensywna ostra zieleń nada z kolei wnętrzu żywą i zachęcającą atmosferę!

Kolory w pokoju dziecięcym

W pokoju dziecięcym musi panować pozytywna, pogodna i radosna atmosfera, która zachęca do spędzania w nim dużo czasu. Doskonale nadają się do tego jasne, przyjemne kolory - żółty, różowy oraz jasne i trochę ciemniejsze odcienie niebieskiego. Należy natomiast unikać kolorów ponurych - szarego, beżu czy brązowego, podobnie jak odcieni czerwonych i fioletowych. Jednak zawsze i tak najważniejsze jest życzenie lub ulubiony kolor małych mieszkańców!

Kolor w jadalni

W jadalni chcemy zapomnieć o pracy i problemach dnia codziennego i wreszcie trochę odpocząć. Dlatego w tym pomieszczeniu pozostajemy jak najdłużej. Do aranżacji polecane są harmonijnie dobrane ciepłe kolory. Żólty jest ciepły i stwarza pozytywną atmosferę, a czerwony i pomarańczowy sprzyjają komunikacji i porozumieniu. W jadalni można też zastosować intensywne akcenty w połączeniu z pastelowymi odcieniami tła.

Kolor w sypialni i pomieszczeniach przeznaczonych do relaksu

Sypialnia i pokój odpoczynkowy tworzą w domu oazę spokoju, w której chcemy pozostawać jak najdłużej, aby wypocząć i zapomnieć o pracy i obowiązkach. Do spełnienia tej funkcji najlepiej nadają się kolory naturalne - beż, ziemiste odcienie brązu oraz delikatne, jasne odcienie zieleni. Kolory te działają kojąco, uspokajająco i sprzyjają odpoczynkowi. Znane jest także uspakajające działanie odcieni niebieskich.

 

Kolor pracowni

Wybór koloru do pracowni zależy też od czasu, przez jaki w niej przebywamy. Jeżeli przebywamy w niej rzadko, dobór koloru nie odgrywa istotnej roli. Jeżeli jest ona natomiast naszym regularnym biurem, w której spędzamy dużo czasu, polecane są zimne odcienie niebieskie, gdyż sprzyjają one koncentracji. Neutralnym kolorem, który nie rozprasza, jest szary.