Grunty do wnętrz - podstawowe informacje

Grunty do wnętrz

Grunty do wnętrz pełnią ściśle określoną funkcję. Mają zapewnić idealne pokrycie ścian farbą. Poniżej znajduje się wyjaśnienie dlaczego, kiedy i w jaki sposób należy gruntować ściany.

Cel i znaczenie gruntowania

Gruntowanie służy przygotowaniu silnie porowatych, chłonnych i pylących podłoży. Grunty nakładane są na podłoże przed malowaniem, aby zapewnić dobry końcowy efekt prac. Grunty mają płynną i bezbarwną konsystencję. Dzięki temu łatwo wnikają w chłonne podłoże i wypełniając puste mikroskopijne przestrzenie w jego wierzchniej warstwie - sklejają ziarna piasku i pyłu. Wierzchnia warstwa podłoża staje się dzięki temu mocniejsza i mniej chłonna. Jeżeli silnie chłonne, porowate lub pyliste podłoże nie zostanie zagruntowane przed malowaniem nawierzchniową farbą kryjącą, na ścianie często pojawiają się plamy lub smugi. W skrajnych przypadkach powłoka farby może się łuszczyć i odpadać (lub nawijać się na wałek podczas przemalowywania ściany w kolejnych latach).

Właściwości chłonne podłoża można sprawdzić dociskając do ściany wilgotną gąbkę. Jeżeli woda zostanie szybko wchłonięta przez ścianę lub podłoże przebarwi się na ciemno, konieczne jest gruntowanie podłoża.

Niemalowane tynki mineralne i gładzie gipsowe muszą być przed pierwszym malowaniem koniecznie zagruntowane.

Aplikacja

Grunty najlepiej nanosić pędzlem zwanym ławkowcem. Dzięki temu możemy wetrzeć grunt w podłoże. Gruntujemy do pełnego wysycenia podłoża gruntem, czyli tak, aby grunt już nie chciał się wchłaniać, ale żeby jeszcze nie tworzył powłoki na powierzchni podłoża. Stworzenie takiej powłoki na powierzchni podłoża nazywa się wyszkleniem. Farba nawierzchniowa może mieć wówczas problem z odpowiednią przyczepnością. Wcierając więc grunt ławkowcem cały czas możemy kontrolować, w którym miejscu potrzebujemy wetrzeć więcej gruntu, a w którym mniej - w zależności od stopnia chłonności poszczególnych fragmentów ściany. Po wyschnięciu gruntu można przystąpić do malowania ściany farbą nawierzchniową.

Nakładając grunty wałkiem zamiast ławkowcem, nanosimy zawsze tą samą grubość materiału na podłoże. W jednych miejscach ściany gruntu może być za mało, a w innych za dużo. Dlatego wałek nie jest zalecany do gruntowania.

Wskazówka

Aby poprawnie zagruntować podłoże do pełnego wysycenia gruntem, najlepiej stosować metodę mokre-w-mokre, czyli w miejscach gdzie podłoże chłonie grunt mocniej - dokładać gruntu w te miejsca zanim zaczną podsychać. Jeśli grunt wyschnie, nie powinniśmy nanosić kolejnej jego warstwy, bo kolejna jego warstwa może się już nie wchłonąć w podłoże i stworzy wyszklenie. Gruntując wnętrze należy stosować produkty niezawierające rozpuszczalników. Są one przyjazne dla zdrowia i środowiska.

Rekomendowane produkty