Dobrze dobrane kolory

Dobór kolorów jest kwestią subiektywną, chociaż istnieją też naukowe teorie na ten temat

Planując aranżację własnego mieszkania lub domu, należy się przede wszystkim kierować własnym gustem i subiektywnymi preferencjami kolorystycznymi. O guście przecież się nie dyskutuje. Specjaliści od aranżacji kolorystycznych mogą jednak podpowiedzieć, które kolory najlepiej do siebie pasują albo jak uzyskać harmonijny efekt lub zdecydowany akcent. Należy pamiętać, że każdy kolor podstawowy, na przykład czerwony, ma wiele różnych odcieni. Podstawowe parametry różnicujące poszczególne odcienie to tonacja, nasycenie i jasność. Z kolei każdy odcień koloru podstawowego można interesująco połączyć z wieloma innymi tonacjami.

Poniższe przykłady przybliżą Ci główne zasady, którymi warto kierować się przy doborze kolorów.

Barwne kompozycje z kolorem CZERWONYM

Kolor czerwony powinien być stosowany przede wszystkim w otoczeniu jasnych powierzchni. Jest on bowiem bardzo agresywny i nie powinno się malować na czerwono wszystkich ścian. Czerwień doskonale nadaje się natomiast do uzyskania wyraźnych akcentów. Świetnie prezentuje się w połączeniu z kolorami białymi i złamanymi odcieniami bieli, a także z jasnym beżem, kremowym, waniliowym oraz delikatnymi odcieniami zieleni i jasnymi odcieniami szarości.

Z czerwienią dobrze prezentują się także mocne kolory, np. różne tonacje świeżej wiosennej zieleni, żółtego czy niebieskiego. Należy przy tym zapewnić właściwe proporcje między poszczególnymi odcieniami.

Ciepłe odcienie czerwono-pomarańczowe tworzą w pomieszczeniu ciepłą, przytulną atmosferę. Można ją podkreślić dodając jasny, pastelowy żółty. Aby wyraźnie zaakcentować odcień czerwono-pomarańczowy, można zastosować jako tło neutralny jasnoszary.

Czerwony z nutą niebieską, zwłaszcza w połączeniu z kolorem białym, szarym i czarnym tworzy nowoczesne wnętrze.

--

--

Barwne kompozycje z kolorem ŻÓŁTYM

Spektrum odcieni jest bardzo szerokie: delikatny żółty pastelowy, nasycony, mocny żółty czy też żółty o odcieniu musztardowym, zielonkawym lub cytrynowym. W połączeniu z odcieniami zieleni i niebieskiego w pomieszczeniu zawsze powstaje świeża, miła atmosfera. W zależności od tonacji, do żółtego pasują też różne odcienie zieleni - jasna pastelowa zieleń, świeża wiosenna zieleń, kolor trzciny i oliwkowy. Młodzieżowy i wyrazisty efekt uzyskamy w połączeniu z kolorem niebieskim.

Miejską elegancję pomoże wykreować połączenie żółtego z kolorem szarym. W ten sposób powstanie delikatna gra barw, w której żółty zagra pierwsze skrzypce. Bardzo wyraziste i charyzmatyczne jest połączenie żółtego z antracytem.

Żółty w sąsiedztwie czerwonego, pomarańczowego lub amarantowego zapewni natomiast ciepłą, pobudzającą i egzotyczną atmosferę.

Aktualnie modne jest połączenie żółtego z beżem, karmelem i odcieniami cynamonu.

 

Barwne kompozycje z kolorem ZIELONYM

 

Kolor zielony występuje zarówno w odcieniach niebieskich jak i żółtych. Żółte odcienie zieleni działają pobudzająco, świeżo i dynamicznie. Do zieleni pasują jasne odcienie jak piasek, beż, kremowy, wanilia i jasnoszary, a także odcienie niebieskie.

Z kolei odcienie niebieskie podkreślają w pomieszczeniu atmosferę naturalnej świeżości. Bardzo naturalne, ale uspakajające i ciepłe wnętrze uzyskamy, łącząc zielony z odcieniami brązu. Szalenie modne jest też połączenie przydymionej zieleni ze zgaszonym fioletem.

Wiosenny, delikatny nastrój wykreuje w pomieszczeniu zieleń w otoczeniu koloru bzu lub róży. Jako silny i kontrastowy akcent doskonale nada się kolor czerwony, który bardzo ożywi aranżację wnętrza.

Niebieskie odcienie zieleni, na przykład kolor mięty, stworzy spokojne wnętrze zachęcające do odpoczynku i relaksu. Efekt ten zostanie wzmocniony w połączeniu z odcieniami brązu. Wnętrze z niebieskimi odcieniami będzie miało bardzo chłodną i świeżą atmosferę. Do akcentów czerwonych polecane są kolory z nutą burgunda lub bordo.

Atrakcyjne akcenty tworzą także odcienie fioletowe i jagodowe.

 

 

Barwne kompozycje z kolorem NIEBIESKIM

 

Odcienie niebieskie, w zależności od wybranej tonacji, tworzą w pomieszczeniu niezwykłą atmosferę spokoju i świeżości.

Niebieski jest ogólnie kolorem zimnym, ale to wrażenie można złagodzić, stosując niebieski z większą domieszką czerwieni - na przykład lawendowy. W ten sposób także kolor niebieski może stworzyć przytulną i ciepłą atmosferę.

Niebieski możemy łączyć z jasnymi powierzchniami w kolorze kremowym, piaskowym, beżowym, szarym a także pastelowym żółtym. Naturalną atmosferę uzyskamy, stosując jasne lub średnio ciemne odcienie niebieskie z nutą zieloną w połączeniu z odcieniami zieleni i brązu.

Niebieski z nutą czerwoną w połączeniu z jasnymi odcieniami bzu nada wnętrzu bardzo harmonijną, przytulną atmosferę.

Zdecydowany kontrast uzyskamy, łącząc niebieski z kolorem pomarańczowym, żółtym, czerwonym lub białym.

 

 

Barwne kompozycje z kolorem FIOLETOWYM

 

Kolor fioletowy jest bardzo wyrazisty i powinien być stosowany do akcentowania ścian, najlepiej w towarzystwie dużych powierzchni o jasnych odcieniach z nutą szarości, kremu, beżu lub kawy z mlekiem.

Bardzo szlachetny efekt można uzyskać w połączeniu ze średnio ciemnymi i ciemnymi odcieniami brązu w tonacji mokka, tytoniu czy czekolady. Przy takich ciemnych kolorach należy jednak pomyśleć o odpowiednim oświetleniu!

Stylowość fioletu pięknie prezentuje się w połączeniu ze świeżymi odcieniami zieleni z nutą żółtego lub oliwkowego. Fiolet obok pomarańczowego działa bardzo pobudzająco i intensywnie. Do takiego połączenia polecamy wybór stonowanego koloru fioletowego z lekką nutą szarości lub lawendowego.

Fiolet można też harmonijnie łączyć z jasnym kolorem bzu lub szarością malwy. Połączenie fioletu i złota to synonim luksusu.

Barwne kompozycje z kolorem SZARYM

Szary występuje w wielu odcieniach - np. czerwonym, niebieskim lub żółtym. Kolor szary jest elegancki, subtelny i wyjątkowo podkreśla inne kolory. W związku z tym doskonale nadaje się do stosowania w połączeniu z innymi kolorami. Atrakcyjne akcenty na szarym tle tworzą w zasadzie wszystkie intensywne kolory - czerwony, pomarańczowy, fioletowy, żółty, amarantowy oraz świeże odcienie zieleni. Eleganckim połączeniem jest stonowana kompozycja szarości z odcieniami beżu i brązu.

Barwne kompozycje z kolorem BRĄZOWYM i BEŻOWYM

Kolory z palety beżu i brązu są ciepłe i tworzą w pomieszczeniu przytulną atmosferę.

Beż jest dobrym kolorem podstawowym, który można podkreślić intensywnymi kolorami. Dzięki neutralnemu charakterowi beż świetnie prezentuje się w połączeniu z takimi kolorami jak pomarańczowy, czerwony, zielony, niebieski, fioletowy i jagodowy. Harmonijne kompozycje powstają również w wyniku stonowanego połączenia beżu z brązem. Interesujące są także kompozycje z jasnymi odcieniami. Bardzo elegancki efekt można uzyskać, komponując umiejętnie beż z jasnymi i średnio ciemnymi odcieniami szarości. Wyjątkowo delikatne jest wnętrze w odcieniach beżu i bieli. Beż obok jasnych odcieni niebieskich i zielonych wygląda bardzo naturalnie. Ciepłe wnętrze otrzymamy, tworząc harmonijną kompozycję beżu i moreli.

Ciemne odcienie brązu wymagają otoczenia jaśniejszych powierzchni. Szczególnie polecana jest do tego biel lub zabarwiony bielą beż, piasek czy krem, kolor morelowy, jasnoszary, jasnoniebieski, delikatna jasna zieleń i jasny bez.

Dodatkowy akcent barwny można uzyskać, wybierając na przykład fiolet, soczystą zieleń wiosenną lub świeży, intensywny odcień niebieskiego.

 

Rekomendowane produkty